logo

Buji Nedir?

Buji Nedir?

Patlama ile çalışan motorlarda, gaz karışımını ateşlemeye yarayan alettir. Bir motorda en fazla kaç silindir varsa, o kadar buji bulunur. Yüksek voltajlı elektrik akımı, ihtiyaç halinde bujiye gelir. Bujinin iç kesiminde yer alan, elektrotlardan birini meydana getiren madeni bir iletken parçadır. Bu parça porselenden bir yalıtkanla, diğer bir iletkenden ayrılmıştır. İki elektrot içinde oluşa gelen kıvılcım, gaz karışımını ateşler. Patlayan gazın basıncı, piston üzerine yüklenir. Bujilerin en iyi şekilde çalışmaları için iki elektrotun birbirinden 0,5 mm. kadar yakınlıkta olması ve oldukça temiz bir halde bulunması gerekir.

Bujinin çalışması gereken sıcaklığa göre çeşitli tipleri vardır. Genellikle 400-850°C arasında kullanıldığında iyi sonuç verirler. Sıcaklığın yüksek olması sonucu, elektrot ucuna biriken karbonun yanması içindir. 850°C altında olması ise otomatik ark yapmaması içindir. Bujinin yapısında elektrot ve bunun etrafında yalıtkan olsun diye bir adet porselen bulundurur. Aynı zamanda ateşleme elektrotu tarafı motor gövdesine vidalanabilmesi kolaylık sağlanması için dişli yapılmıştır. Şase ise buraya bağlanır.

Bujinin Yapısı

Distribütör’den gelen akımla, bujinin elektrotundan aktarılır sıkışmış hava, yakıtın alevlenmesini sağlar. Alevlenme sırasında oluşan yüksek ısı, izolatör sayesinde akıcı bir şekilde dışarıya aktarılır. Bu durumda bujinin, ateşleme dışındaki bir diğer olan görevi de yanma odasını soğutmaktır. İzolasyon burnu, ateşleme en tepe noktasından başlayıp porselen kısmı metal kılıfla birleştiği yere kadar devam eder. Bujinin en sıcak olan noktası izolatörün üst noktası olduğu için, tepe noktası ısısı erken ya da geç ateşleme de çok kritik bir rol oynar.

Binek araçlarda çalışma ısı aralığı daha çok değişiklik gösterir. Özellikle 400C-850derece arasında olmalıdır. Eğer en yüksek nokta ısısı 400C altında olduğu halde, ortadaki elektrotu çevreleyen izolatör üzerinde kalan tortu ve karbon artıklarını yakıp, atamaz. Bu nedenle kalınlaşan tortu tabakası oldukça geç ateşlemeye yol açar. Eğer tepe nokta ısısı 850C üzerinde ise bu durum, aşırı derecede ısınmaya yol açar ve porselen izolatör aşırı ısınarak elektrotların erimesine neden olur. Bunun sonucu olarak erken olan ateşleme, patlama yaparak motora oldukça ciddi zararlar verebilir.

Buji Nasıl Yapılır?

Bujinin yapımı kadar temizliği de bir hayli önemlidir. Aracın sağlığı, uzun süre kullanımı sağlanabilmesi için temizlik büyük bir ilgi ve özen gerektirir. Zaman ilerledikçe bujilerde yağlanma gibi problemler oluşmakta ve buji ateşleme görevini en iyi şekilde yapamamaktadır. Bujinin ömrü çoğunlukla 10.000 km’dir. Yeni tip bujilerde (platin uçlu ya da iridyum ) da denilir. Bir bujinin ömrü oldukça uzatılmıştır. 80.000 – 100.000 km’ye varan buji kullanım ömürleri dahi söz konusudur.

Yere düşen ya da temizlenen bir buji mutlaka kontrol edilmeli, tırnak aralığı ölçülmelidir. Porselen kısımlarında kırık ve çatlak olan buji kullanılmamalıdır.

Kaynak: https://guvenilirbahis.vip/