logo

Erzurum’da En İyi Alışveriş Merkezleri

Erzurum’da En İyi Alışveriş Merkezleri

Doğunun zirvelerinden biri olan Erzurum 2011 yılında kış olimpiyatlarında tüm Dünya’yı Palandöken’de misafir etmiştir. Gerek soğuk iklimi gerek Doğuda ve uzakta olmasıyla Erzurum batı kentlerini geriden takip etmektedir. 1995 yılında Türkiye’nin 16. Büyükşehir Belediyesi olan Erzurum 23 yıldır kendini geliştirmeye devam etmektedir. Çok uzun yıllardır Kunduracılar caddesiyle çoğunlukla erkeklere ve daha az olmakla beraber bayanlara ayakkabı hizmeti verdi.

2005 öncesi Lila, AkMerkez, Elif Butik gibi az sayılı mağazalar Erzurumluların giyim ihtiyacını karşıladı. Bunun yanında birçok pardesü ve tesettür giyim, gelinlik mağazaları ve erkeklere özel mağazalar vardı. Cumhuriyet İş Merkezi, Yakutiye İş Merkezi ve Yakut Plaza da uzun yıllardır giyimden aksesuara teknolojiden internet kafeye kadar her türlü ihtiyacı karşıladı. Ancak tabi ki üniversite şehri, büyükşehir bir de üstüne olimpiyat şehri olunca bu alışveriş merkezleri yetersiz kaldı.

Erzurum’da AVM’ler

2011 kış olimpiyatları için artık bir yerel olmayan AVM’ye ihtiyaç vardı. Tam da bu yüzden Palandöken’inin eteğine, Kayak yolunun hemen girişine Forum AVM yapıldı. Bundan dolayı Erzurum yerel AVM’lerine olan ilgi fazlaca azaldı. Kış olimpiyatları geçtikten sonra ve Forum AVM’ye olan ilgi fark edildikten sonra anlaşıldı ki Erzurum’un AVM’ye ihtiyacı varmış. Ancak Forum AVM olimpiyatlar düşünülerek yapıldığı için çok geniş bir alana sahip olan Erzurum için uzak bir noktada kaldı. İşte tam da bu yüzden birkaç sene içerisinde caddenin tam ortasına, Erzurum için merkez denilebilecek bir yere AVM yapıldı. 8 katlı olan bu AVM bir süre için Erzurumlulara yetti.

Günümüzde Erzurum

Yıllar geçtikçe Dünya Globalleşmeye doğu-batı arasındaki fark kapanmaya başladı. Erzurum’da hala kapalı oyun olanı, eğlence merkezi, yer olmadığı için açılamayan birçok mağaza ihtiyacı vardı. Bu yüzden 2017’nin Ekiminde merkeze yakın bir yerde MNG AVM açıldı. Anadolu’nun en büyük kapalı oyun alanına sahip olan MNG alışveriş merkezi yılda 1 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırladı. Şimdilik bu Erzurumlulara yetse de ilerde yeni teknolojiler yeni ihtiyaçları doğuracak. Tabi bu süreç içerisinde yeni butikler açıldı ve hala açılmaya devam ediyor.

Sonuç

Büyükşehir olan Erzurum büyüyor ve büyümeye devam ettikçe yeni alışveriş merkezleri açılmaya devam ediyor.

Kaynak: https://songiris.net/