logo

İstanbul’daki dolu felaketinin en büyük mağdurları araç sahipleri oldu

İstanbul’daki dolu felaketinin en büyük mağdurları araç sahipleri oldu

 

İstanbul’da geçtiğimiz haftalarda meydana gelen yoğun yağışın sigorta sektörüne bilançosu ortaya çıkmaya başladı. ANC Sigorta’ya gelen ihbarlar sonucu açılan beş yüze yakın dosyanın büyük bir bölümünü araç hasarları oluşturdu.

Afet kaynaklı maddi hasarlarda sigortanın önemine dikkat çeken ve yaşanan olaylarda sigortalılarının mağduriyetlerini önleme amaçlı tedbir ve uygulamalarından bahseden ANC Sigorta Genel Müdürü Soner Kökcü, tüketicilere uzmanlar tarafından felaketler öncesi yapılan uyarıları dikkate alma, sigorta poliçelerinin kapsamı ve muafiyetler konularında bilgilendirmede bulundu.

İstanbul’da 9 gün arayla ikinci kez meydana gelen yağış felaketiyle 20 dakikada metrekareye 40 kilo yağmur düştü. Dolu ve fırtına sebebiyle binlerce araç, ev ve işyeri hasar gördü.  Geçtiğimiz haftalarda meydana gelen felaket sonrası hasar tespit çalışmalarının ardından, bilanço da ortaya çıkmaya başladı. Felaketin ardından, gelen ihbarlar üzerine beş yüze yakın hasar dosyası açıldı. Hasar dosyası henüz açılmayan araç, konut ve işyerleri de var. 15 milyon TL’ye yakın olduğu tahmin edilen hasar rakamının büyük kısmını araç hasarları ile konut ve işyerlerinde meydana gelen su baskınları oluşturuyor.

Yapılan uyarılara, poliçe içeriklerine ve muafiyetlere dikkat!

İstanbul’da meydana gelen son felaketin, sel ve su baskını yanında kuvvetli dolu yağışı nedeniyle araç hasarlarına ve ilk anda akla gelmeyecek pek çok maddi kayba sebep olduğuna dikkat çeken Kökcü, “Afet risklerini ve özellikle dolu teminatını da içeren kapsamlı konut, işyeri ve araç sigortaları yaptırmaları, tüketicileri tüm bu mağduriyetlerden kurtaracaktır. Uzmanların, iklim değişikliği nedeniyle meydana gelen afetlerin devam edeceği konusunda sürekli  olarak uyarılarda bulunduğunu, İstanbul’da 9 gün arayla yaşanan iki büyük yağış felaketi, maalesef iklim değişikliği kaynaklı afetlerin hayatımızın bir parçası haline gelmeye başladığını gösterdi. Maddi hasarları en aza indirmek için de artık gerek araç, gerekse konut ve işyerleri için bu riskleri de kapsayan sigortaları satın almak çok daha büyük önem taşıyor. Bunun yanında, tüm sigortalılarımıza ve vatandaşlarımıza uzmanların uyarılarına daha fazla kulak vermelerini ve muhtemel felaketler öncesi mümkün olabilen kişisel önlemlerini almalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

Kökcü, tüketicileri sigorta muafiyetleri konusunda da uyardı. Kökcü, “Sigorta sektöründe sel-su baskını için genel olarak kabul görmüş olan muafiyetler söz konusu. Sigortacılıkta muafiyet; sigortalının riskin bir bölümünü üstlenmesi ve tazminatın ödenmesi sırasında söz konusu hasarın sigortalının üzerinde kalan bölümüdür. Bu, poliçe prim tutarının düşürülmesi için sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Yaşanan son olaylarda, sigortalılarımızın mağdur olmasını önlemek için bazı istisnai kararlar ile birlikte her türlü önlemi aldık! Yaşanan son olaylarda, sigortalılarımızın mağdur olmasını önlemek için bazı istisnai kararlar ile birlikte her türlü önlemi almış bulunmaktayız. Aslen sektördeki en geniş kapsamlı ürünlere sahip şirketimizde bu teminatlar için herhangi bir muafiyet uygulamamız bulunmuyor. Bu sebeple, şirketimizden poliçe yaptırmış olan sigortalılarımız için yaşanan dolu hasarlarında ve kasko poliçeleri kapsamındaki sel hasarlarında herhangi bir muafiyet uygulanmayacak” şeklinde konuştu.

Kökcü, konuşmasını şöyle tamamladı: Ayrıca normal koşullarda hasar ihbarlarının ilgili Genel Şartlarda belirtilen sürelerde yapılması beklenmekte olsa da, yaşanan olağanüstü olay ve yoğunluk sebebiyle şirketimizce düzenlenmiş poliçeler için bu süre tam olarak dikkate alınmayacak, makul süreler içerisinde şirketimize iletilmesi şartıyla hasar dosyası açılmaya devam edilecektir. Dolu hasarına ilişkin bazı servisler sigorta şirketlerinden yüksek paralar almak için maliyetleri yükseltmiş olup, tüketicilerimizin araçlarındaki değer kayıplarının yüksek olmaması için acentelerinden destek almaları, sigorta şirketlerinin yönlendirdikleri yerlere gitmeleri daha doğru olacaktır. Günümüz Türkiye’sinde yaşanan doğal afetlerden dolayı mağdur olmamak ve kazançlarımızın karşılığını eksiksiz ve doğru bir şekilde karşılığını almak için konut, kasko, işyeri, sağlık vb. sigorta poliçelerimizi yaptırmayı ihmal etmemeliyiz. Bu poliçeleri düzenlerken acente desteği almanızı ve acenteden doğru teminatlar ile yaptırılmasını tüketicilerimize naçizane tavsiyemdir.

Hayatta değer verdiğimiz her şey için sigortalanmak lazım.