logo

Thames Nehri Su Bariyeri Nasıl Çalışır

Thames Nehri Su Bariyeri Nasıl Çalışır

Thames nehri su bariyeri, nehrin yoğun su akıntısının Londra şehrini basmaması için kurulmuştur. Bariyer 1 milyondan fazla insanı koruyor. Bariyer işleyişinde oluşacak her hangi bir hata, şehri tamamen yerle bir edebilir.

Bariyer Ne Zaman Yapıldı?

Thames nehri su bariyeri, 1983 yılında yapıldı. Kuzey denizi tarafından gelen ve şehri tehdit eden su baskınını önlemek amacı ile geliştirildi. Fırtına ve su akıntısının oluşturduğu tehdit altında şehrin mühendisleri, gemi geçişlerini de engellemeyecek bir tasarım ortaya çıkardılar.

Su Bariyeri Nasıl Çalışıyor?

Bariyer, nehri bir uçtan diğer uca kaplayan 520 metre uzunluğunda açılır-kapanır kapak sistemi ile çalışıyor. Bariyerden geçiş sağlanması için bariyerlerin açılması gerekiyor. Bariyerler açıldığında birkaç dakika içerisinde tekrar kapatılması gerekiyor. Aksi taktirde nehrin suları durdurulamaz bir yoğunluk yaratıyor. Thames nehrini kaplayan bariyer üzerinde toplamda 10 adet kapak yer alıyor.

6 bölüme ayrılmış olan açılır-kapanır kapaklar, nehrin altında yukarıya doğru hizalanıyor. Kapaklar kendi içlerinde 4 adet merkez ve 2 adet dış kapak olmak üzere 2 gruba ayrılıyor. Nehrin kıyı kesimlerine konumlandırılmış küçük boyutlarda 4 kapak daha bulunuyor. Kapakların iki yanında bulunan radial kollar sayesinde, açma ve kapama işlemi gerçekleştiriliyor. Herhangi bir tehdit öngörüldüğünde, bariyer üzerindeki lambalar kırmızı yanıyor ve gemileri uyarıyor.

Arıza Durumlarında Uygulanan Proseürler

Sistemin arıza yapması durumuna karşı alınan önlemler ve uygulanan prosedürler şu şekilde sıralanır;

  • Her iskelede ayrı bilgisayar sistemi bulunuyor
  • Bilgisayar sistemlerinin bozulması durumunda, manuel olarak müdahale edilebiliyor.
  • Kapakları hareket ettiren radial kollardan biri arıza yaptığın, tek kolun gücü kapağı tek başına kaldırmaya yetiyor.
  • Normalde 90 dakikada kapatılan sistem, acil durumlarda 15 dakika içerisinde güvenlik sağlanıyor.

Bariyerin Nereden Enerji Sağlıyor?

Thales nehri bariyeri tamamen elektrik ile çalışan bir sisteme sahiptir. Bariyer 3 adet bağımsız güç kaynağına bağlı olarak duruyor. Elektrik bariyere, nehrin altından tünel içine aktarılan kablolar ile aktarılıyor. Su baskınlarında meydana gelebilecek güç kesintileri için, büyük enerji kapasitesine sahip 3 ayrı jeneratör hazır olarak bekletiliyor. Bariyer, en ufak bir hareket için 6000 Euro maliyetinde enerji harcıyor.

Kaynak: https://bahiskralligi.com/