logo

MARKANIZ NE ZAMAN SİZE AİT OLACAK?

MARKANIZ NE ZAMAN SİZE AİT OLACAK?

Marka denildiğinde aklımıza ilk gelen şey, lüks AVM lerde karşılaştığımız tekstil isimlerinden tutun da ünlü restoran zincirleri de listeye dahil olmak üzere tüketime fazlasıyla uygun ve aynı zamanda tüketici tarafından fazlasıyla bilinen isimlerdir….

Ünlü bir markanın paltosu, marka değeri yüksek bir tasarımcı, markalaşmış bir restoran hepsi marka ile kurabileceğimiz cümleler arasındadır, marka hakkında hiçbir şey bilmesek dahi….

Aslında sanılanın çok da aksi bir durum söz konusu değil hukuki olarak da Marka resmi tanımı ile, bir teşebbüsün mal ve hizmetlerini bir başka teşebbüsün mal ve hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan her türlü işaret olarak özetleniyor…

Markalaşma yolu, tabi ki markanın sahibinin vizyonu ile sınırsız bir alana sahipken hukuki olarak kullanım ve tescilden geçiyor.. Markasının bir başkası tarafından kullanılmasını istemeyen girişimci / marka sahibi,bu tedbiri ancak ve öncelikli olarak markasını tescil ederek alabiliyor… Günümüz markaları eskiye oranla şeklini daha çok alan adlarının korunması sloganların tescillenmesi gibi daha ticarete uygun daha hızlı askiyon alınabilen alanlara hızla taşıyor olsa da, geleneksek olan üretim ve tabela markaları da gücünü kaybetmiş değil…Yani hala büfesi olan marka sahibi ile, instagram da hesabı olan biri ya da harika bir slogan ile kitaplar yazan bir yazar dahi sloganlarını korumak ya da instagram da bulunan hesap adlarını tescillemek eşdeğer bir markalaşma oluyor…

Yaratıcı bir ibare ortaya çıkardığınızı düşündüğünüz an, bunu zaten kim alır ki, benden başka kim kullanır ki ya da zaten ben com. uzantısını tahsis ettim gibi esasen elinize güç sağlamayacak olan hakları hak saymamak ve markanızı tescil etmek yapacak olduğunuz en önemli ticari yatırımdır.

Günümüz ticari yaşamında, markaların üretim fabrikalarından daha pahalıya satıldığını, yapılan pazar araştırmaları sonunda bile henüz gerek değeri bulunamayacak kadar kıymetli markaların var olduğunu, markaların artık bankalar tarafından dahi tıpkı bir ev ya da bir arsa gibi teminat ve ipotek değeri taşıdığını unutmayınız.

Tescil aşamasında yapacak olduğunuz doğru hamleler ticaretinizin sigortası olabilecek niteliktedir.

Bu bağlamda, en doğru hamle şirketiniz kurmadan şirket ünvanınız da dahil olmak üzere bir patent ofisi ile irtibata geçerek tescil etmek istediğiniz markanın müsatiliğinin araştırılmasını talep etmelisiniz. Araştırma neticesinde olumlu bir sonuç almanız halinde markanızın tescilini yapabilir, olumsuz bir sonuç almanız halinde markanızın kime ait olduğunu ya da neden tescil edilemeyeceğini detaylı öğrenerek gelecek için daha emin adımlar atabilecek en azından sizin olamayacak yanlış bir markaya yatırım yapmış olmaktan kurtulmuş olacaksınız.

Siz değerli marka sahipleri, Değerli girişimci ruhlar,

Markanızın tabelanıza yazdığınızda değil, tescile kavuştuğunda SİZE AİT olduğunuz unutmayın…

 

Marka Vekili

Yudum AKKOCA

MARGEM PATENT

 

Paylaş