logo

ERKOÇ: “YENİ DÜZENLEMELER OTOMOBİL SEKTÖRÜNÜNÜN NORMALLEŞMESİNİ SAĞLAYACAK”

ERKOÇ: “YENİ DÜZENLEMELER OTOMOBİL SEKTÖRÜNÜNÜN NORMALLEŞMESİNİ SAĞLAYACAK”

MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç: “Ticaret Bakanlığımız tarafından otomobil fiyatlarındaki fahiş artışların önüne geçmek ve stokçuluğu engellemek için yapılan yeni düzenlemeler sektörü rahatlatacaktır.”

Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz haftalarda hayata geçirdiği yeni düzenleme ile sıfır araçların satın alındıktan sonraki 6 ay içinde ve 6000 km öncesi satılamaması kararını 1 Ocak 2024 tarihine kadar uzatmış; bu kapsamda düzenlemeye bireysel satışlar da dahil edilmişti.

Bakanlık bu düzenlemeye ek olarak, ikinci el motorlu kara taşıtlarının üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanmasına 1 Ocak 2024 tarihine kadar kısıtlama getirildiğini açıkladı.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, bu yapılan düzenlemelerle arz talep dengesini de bozan stokçuluğun engelleneceğini, piyasadaki fahiş fiyat artışlarının ve haksız rekabetin önüne geçileceğini ve piyasanın normalleşmeye başlayacağını ifade etti.

Erkoç, açıklamasında “Son iki yıldır araç fiyatlarının sürekli yükseldiğini görüyoruz.  Arz talepte yaşanan sorunların ve dalgalı seyreden döviz kurunun yanı sıra sektördeki kayıt dışılık ve stokçuluk da araç fiyatlarının yükselmesine sebep oluyor. Motorlu araç satıcılarına getirilen 6 ay 6000 km sınırlaması sonrası bu yılın ilk 5 ayında sıfır araç satışlarında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 70 civarında bir artış görüyoruz. Çünkü şahıslar araç alıp satmaya, stokçuluk yapmaya ve kayıt dışılığı arttırmaya devam etti. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlarımız bayiye gittiği zaman sıfır araç bulamıyordu ve bayiler araçları ne zaman verebileceklerini bilemediklerini söylüyordu. Ancak düzenlemenin bireyleri de kapsamasıyla piyasada normalleşme başladı ve şu an bayilerde araç bulunabiliyor. İkinci el otomobilin sıfır araç fiyatından yüksek olamayacağına dair yapılan ek düzenleme de piyasayı rahatlatacak; fiyatlarda oluşan köpüğü ortadan kaldıracaktır. Bakanlığımızın otomotiv sektörüne bir standart getirmek amacıyla titizlikle çalışarak hayata geçirdiği bu yeni düzenlemeler sayesinde tüketici mağduriyetleri de ortadan kalkacaktır” diye konuştu.

sıfır araç satışlarında bu yılın ilk 5 ayında geçen yılın aynı dönemine göre motorlu araç satıcılarına kısıtlama getirildiği halde yüzde 70 civarında bir artış var. Çünkü şahıslar araç alıp satmaya, piyasayı haksız bir şekilde yükseltmeye devam ediyor.

“Herkes kurallara riayet etmeli”

Tüm gerçek ve tüzel kişilerin gerek bireysel gerekse ticari ilanlarını kapsayacak olan düzenlemenin 15 Temmuz’da yürürlüğe gireceğini hatırlatan Erkoç, açıklamanın hemen ardından ilan sitelerinde bazı kişilerin ilana koydukları araçlardan 3 sıfır atarak alternatif yollar aradıklarının da gündeme geldiğini belirtti ve “Bakanlığımız bu yöntemlerle araçları satmaya çalışanları da denetliyor. O yüzden gerek sektörün düzene girmesi ve fiyat artışlarının önüne geçilmesi, gerekse cezai işlemlere konu olmamak için yapılan düzenlemelere ve yönetmeliklere riayet etmek gerekiyor” uyarısında bulundu.

Paylaş