logo

DÜNYA OTOMOTİV SEKTÖRÜ AUTOMECHANİKA İSTANBUL’DA BULUŞUYOR

Salih Sami Atılgan

Salih Sami Atılgan
salihsamiatilgan@yedpahaber.com
DÜNYA OTOMOTİV SEKTÖRÜ AUTOMECHANİKA İSTANBUL’DA BULUŞUYOR

Değerli meslektaşlarım, bu ayki sayımızda otomotiv sektöründeki gelişmeleri ve YEDPA açısından büyük önem arz eden konuları değerlendireceğiz.

YEDPA, 2024 döneminde yapılması planlanan çalışmaların başında YEDPA içerisinde faaliyet yürüten firmaların günlük çalışma şartlarının daha iyi hale getirilmesine yönelik çalışmalarına devam etmektedir. 2 No.’lu parseldeki imar çalışmaları: YEDPA’nın talep ve sorunlarını içeren bir rapor hazırlanarak İBB ve Ataşehir Belediyesi’ne sunulmuştur. Talebimiz neticesinde görüşülmüş, özelikle yeni imar plan çalışmaları kapsamında ipotek alacaklarımızın tamamının YEDPA adına tescillenmesi sağlanmıştır. Bu süreç sonrasında Ataşehir Belediyesi bölgemizdeki sorunlu parselasyon çalışmalarını tamamlayarak sürece son halini vermiş ve belediye encümenlerinden olumlu karar çıkmıştır. YEDPA’ya en iyi katkıyı sağlayacak şekilde sonuçlanmıştır.

YEDPA Yönetimi olarak, sadece YEDPA’lılara değil, çevresine verdiği güvenle bölgenin sorunu olan ve 30 yılı aşkındır devam eden imar ıslah problemi çözümüne katkı sağlayarak çevresine de katkı sunmuş olduk. Her kesim için en uygun çözüm ortaya konulduğuna inanıyorum. YEDPA’lıların vereceği ortak kararla YEDPA’ya en iyi faydayı sağlayacak şekilde değerlendireceğimize inanıyorum. YEDPA’ya ve bölgemize hayırlı olmasını diliyoruz.

YEDPA AUTOMECHANIKA İSTANBUL 2024 SEKTÖR PAYDAŞLARIYLA BİR ARAYA GELECEK

Türkiye ve dünya genelinde otomotiv endüstrisinde yaşanan değişim, sektörde yaşanan dönüşüm, sürdürülebilirlik ve çevresel etkilerle teknolojik gelişmeler arasındaki dengeler oldukça önem kazandı.

Bu fuar, Türkiye’de ve dünyada otomotiv sektöründeki değişimleri, yedek parça sektörünün artan önemini gözler önüne seriyor. 2024’ün ilk çeyreğinde gözlemlenen problemlerin başında maliyetlerdeki aşırı artış, istihdamda yaşanan problemler üreticiler açısından önemli sorun olarak öne çıkıyor. Olumsuz tablo enflasyonla mücadele politikasının bir sonucu olsa da otomotiv satış sonrası sektörü ihracat ve istihdamını sınırlı da olsa artıran sektör, geniş iş imkanları, ana sanayisi ve yan sanayisi ile ülke ekonomimize en çok katkı sağlayan ürün grubunda yer alıyor.

Tüm dünyadan otomotiv endüstrisi profesyonellerini buluşturan ve dünyanın en dinamik pazarları arasında yer alan Türkiye’de gerçekleşen Automechanika Istanbul’da; binlerce ürün ve hizmet grupları sergilenecek. 23-26 Mayıs tarihleri arasında 17. kez gerçekleşecek olan Automechanika’da YEDPA’lı birçok firmamızın yanı sıra, satış sonrası hizmetler konusunda birçok paydaşı bir araya getirecek. Sektör devi global firmaların yer alacağı fuarın zemin hazırlayacağı iş birlikleri ile geçmiş yılların üzerinde bir iş hacmi oluşturması beklenirken, bu yıl da otomotiv sektörünün gelişiminde önemli rol oynayacak.

Otomotiv üretim tablomuza baktığımızda yılın ilk çeyreğinde otomotiv ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 1 arttı. Bu dönemde otomobil ihracatında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 gerileme görülürken ticari araç ihracatı yüzde 5 oranında arttı. Traktör ihracatı ise 2023 yılının aynı dönemine göre yüzde 13 geriledi. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, toplam otomotiv sanayi ihracatı, 2024’ün ilk çeyreğinde yüzde 14 ile sektörel ihracat sıralamasında zirvedeki yerini korudu. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerine göre, ilk üç ayda toplam otomotiv ihracatı, 2023 yılının aynı dönemine göre yüzde 5 artarak 9,2 milyar dolar oldu. Euro bazında ise yüzde 3 artarak 8,5 milyar euro olarak gerçekleşti. Bu dönemde, dolar bazında ana sanayi ihracatı yüzde 6 oranında artarken, tedarik sanayi ihracatı ise yüzde 3 oranında arttı. Yılın ilk çeyreğinde üretim yüzde 3, ihracat yüzde 1 arttı pazar yüzde 24 büyüdü.

Otomotiv sektörü bütün ana sektörlerin en büyük tüketici grubu olanı, aynı zamanda birçok sektörü de yakından ilgilendiriyor. Dünya geneline de baktığımızda otomotiv endüstrisinde gelişmiş ülkelerin dünya sıralamasında önde olduğunu görüyoruz.

2024’ün güzel haberlerin olacağı, sağlık ve huzur içinde geçireceğimiz, bol kazançlı bir yıl olmasını temenni ediyorum.

Salih Sami Atılgan

YEDPA Yönetim Kurulu Başkanı

Paylaş

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TÜRKİYE, OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN DÜNYA İLE ENTEGRASYONUNU SAĞLIYOR

  05 Temmuz 2024 GÜNDEM, Köşe Yazıları

  Değerli meslektaşlarım, otomotiv satış sonrası sektörünün en büyük buluşmasının 17. kez İstanbul'da gerçekleşmesinden büyük mutluluk duyduk. Türkiye otomotiv sektörünün gücü ve İstanbul'un cazibesi, bu yıl da Automechanika Istanbul’un dünyanın buluşma noktası olmasına önemli bir destek sağladı. Türkiye'de otomotiv sektörü, ana sanayi ve yan sanayi ile entegre olmuş durumda ve ihracatta lider pozisyondadır. 2023 yılında yan sanayi ve yedek parça sektörü, 14 milyar doları aşan ihracatla beşinci sıraya yükseldi. Bu sürdürülebilir başarı, yeni tren...
 • YAPAY ZEKA İSTİHDAMI NASIL ETKİLİYOR?

  09 Mayıs 2024 GÜNDEM, Köşe Yazıları, OTOMOTİV

  Merhabalar, Bu yazımda size yapay zekanın otomotiv başta olmak üzere belli başlı sektörlerde istihdamı nasıl etkilediğini kısaca aktaracağım. Gelişmiş ülkeler içinde özellikle ABD içinde yapay zeka profesyonellerinin istihdamında önemli artış görülüyor ve bu sürpriz değil. İşe alımlarda adaylara yeteneklerine göre büyük rakamlarla performans primi de öneriliyor. Pandemi öncesi IT sektörü yoğun işe alım yapmışken pandemi ile birlikte bu sefer işten çıkarmalar görmüştük. Ancak yapay zeka teknolojisi alanında işe alımlar devam etti. Maryl...
 • DÜNYA OTOMOTİV SEKTÖRÜ AUTOMECHANİKA İSTANBUL’DA BULUŞUYOR

  08 Mayıs 2024 ANA MANŞET, GÜNDEM, Köşe Yazıları

  Değerli meslektaşlarım, bu ayki sayımızda otomotiv sektöründeki gelişmeleri ve YEDPA açısından büyük önem arz eden konuları değerlendireceğiz. YEDPA, 2024 döneminde yapılması planlanan çalışmaların başında YEDPA içerisinde faaliyet yürüten firmaların günlük çalışma şartlarının daha iyi hale getirilmesine yönelik çalışmalarına devam etmektedir. 2 No.’lu parseldeki imar çalışmaları: YEDPA’nın talep ve sorunlarını içeren bir rapor hazırlanarak İBB ve Ataşehir Belediyesi’ne sunulmuştur. Talebimiz neticesinde görüşülmüş, özelikle yeni imar plan ç...
 • OTOMOTİVDE YENİ TRENDLER VE OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİ

  15 Şubat 2024 ANA MANŞET, GÜNDEM, Köşe Yazıları, OTO YEDEK PARÇA, YEDPA HABERLER

  Değerli meslektaşlarım, otomotiv sektörünün Türkiye için önemine ve dünya genelinde otomotiv endüstrisinde yaşanan değişim ve yeni trendlere değinerek, sektörde yaşanan dönüşüm, sürdürülebilirlik ve çevresel etkilerle teknolojik gelişmeler arasındaki dengeyi değerlendirdik. Otomotiv sektörünün ekonomideki rolü Otomotiv sektörü bütün ana sektörlerin en büyük tüketici grubu olanı, aynı zamanda birçok sektörü de yakından ilgilendiriyor. En çok Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı sektör olan otomotiv, bilginin üretildiği ve farklı kanallarda kulla...