logo

MOBİLİTE PAYLAŞIMI ÖNÜMÜZDEKİ 5 YIL İÇİNDE NASIL GELİŞECEK?

M. İbrahim Aybar

M. İbrahim Aybar
ibrahimaybar@yedpahaber.com
MOBİLİTE PAYLAŞIMI ÖNÜMÜZDEKİ 5 YIL İÇİNDE NASIL GELİŞECEK?

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere, kısa süreli otomobil paylaşımının da yer aldığı mobilite paylaşımı hakkında statista.com araştırma sitesinin bu ay yayınlanan 2028 yılına kadar gelişme öngörülerini yorumlayacağım.

Araştırma, otomobil paylaşımı pazarının bu yıl yani 2023 onuna kadar 12,89 milyar $ büyüklüğe ulaşacağını söylüyor. Bu rakam, benzer araştırma raporlarında verilen 14 milyar $ ile uyumlu.

Yıllık ekonomik büyüme oranı %5,42 olarak hesaplanıyor. Buna göre 2027 sonunda otomobil paylaşımı ekonomik büyüklüğünün 15,92 milyar $ olacağı ortaya çıkıyor.

Otomobil paylaşım pazarında yer alan kullanıcı sayısının 2027 sonunda 63,15 milyona çıkacağı belirtiliyor. Buna göre kullanıcı penetrasyonu her yıl %0,7 ile %0,8 arası artacak.

Kullanıcı başına sağlanan gelirin 237,5 $ olduğu hesaplanıyor.

2027 sonunda otomobil paylaşımından elde edilecek gelirin %94 ünün on-line satışlardan geleceği öngörülüyor.

Bu yıl yani 2023 yılı itibariyle otomobil paylaşımında en yüksek gelir elde edilecek ülke 2,888 milyar $ ile ABD olacak.

Mobilite paylaşımının iki temel bileşeni var: Sürüş paylaşımı ve taşıt paylaşımı. Her iki bileşen, müşterilerine farklı şekilde mobilite çözümleri sunuyor.

Özellikle şehir yaşamının olduğu ekosistem içinde sürüş paylaşım pazarı mobilitenin geleceği için önemli fırsatlar ortaya koyuyor. Bu pazarı karakterize eden özellikler yüksek esneklik oranı, düşük maliyet ve kısa ya da orta mesafede seyir imkanı olarak verilebilir. Ek olarak bağlantılı servislerin gelişmesi global pazarlarda oldukça yüksek dijitalleşmeyi sağladı. Bu sayede web tabanlı paylaşım uygulamalarını akıllı telefonlarımıza kolayca indirebiliyor ve kullanıyoruz. Böylece kullanıcılar karmaşık yöntemler içinde zaman kaybetmeden kolay dijital uygulamalar sayesinde oldukça kısa sürede işlem yapabiliyorlar.

Diğer yandan taşıt paylaşım pazarı klasik mobilite servislerini de kapsıyor. Bu servisler hemen her ülkede bulunabiliyor. Bu servislerin yerine göre işletme merkezleri ve fiziki altyapıları oluyor. Ayrıca kamu yönetimleriyle ilişki içinde olmaları gerekiyor. Sürüş paylaşım pazarına kıyasla her bir kullanımda daha fazla insanın taşınmasını verimli şekilde sağlıyorlar.

Mobilitenin geleceğini sorguladığımızda; çevreyi korumak adına mobilite paylaşımının önemli rol oynadığını görüyoruz. Toplumların çevre duyarlılığının artmasıyla mobilite paylaşımının çok daha popüler olması ve bazı ülkelerde önümüzdeki 5 yıl içinde %80 büyümesi söz konusu. Hatta daha öteye gidersek, otonom sürüş çağına tamamen girdiğimizde kullanacağımız taşıt kalmayacak. Sadece yolcusu olacağımız sürücüsüz ve bağlantılı taşıtları sahiplenmenin gereği kalmayacak ve taşıt paylaşımı tek alternatifimiz olacak. Şehir planları ona göre yapılacak, yollar dijitalleşecek ve binalarda otoparklar kalmayacak. O zaman şimdiden bu geleceğe hazırlanmamız gerekmiyor mu?

 

Paylaş

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE DİJİTALLEŞME VE SİBER TEHDİTLER

  17 Ağustos 2023 Köşe Yazıları

  Değerli okurlarımız, YEDPA’lı ortaklarımız dergimizin bu sayısında; Otomotiv sektöründeki teknolojik gelişmeler, dijitalleşme ve siber tehditler konuları ele alındı. Dijitalleşmenin beraberinde getirdiği siber tehditler ve korunma yolları ile ilgili konuları üzerinde bilgiler vereceğiz. Dünyanın en büyük ilk 10 endüstrisi arasında yer almakta olan otomotiv endüstrisi, 2023 yılında da hız kesmeden büyümeye devam etmektedir.  COVID-19 salgını, ABD ve Çin arasında yaşanan politik ekonomik gerginlikler ile beraber, Rusya ile Ukrayna arasında pat...
 • YEDPA İÇİN ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞMALAR İLE ŞARTLARI DAHA İYİ HALE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

  31 Mayıs 2023 Köşe Yazıları

  Değerli okurlarımız, YEDPA’lı ortaklarımız dergimizin bu sayısında; YEDPA 2023 döneminde yapılması planlanan çalışmalar ve 2022 yılı içerisinde tamamlanan çalışmaların önemli konularını değerlendireceğiz. YEDPA içerisinde faaliyet yürüten firmaların, günlük çalışma şartlarının daha iyi hale getirilmesine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. 2 No’lu parseldeki imar çalışmaları: YEDPA’nın talep ve sorunlarını içeren bir rapor hazırlanarak İBB ve Ataşehir Belediyesi’ne sunulmuştur. Talebimiz neticesinde görüşülmüş, özelikle yeni imar plan ç...
 • MİLETİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN

  23 Şubat 2023 GÜNDEM, Köşe Yazıları

  Ülkemiz büyük bir imtihan veriyor. Türkiye'nin Kahramanmaraş şehrinde meydana gelen ve birçok ilimizi etkileyen şiddetli deprem sonucu can kaybı ve yıkım olduğu haberini derin bir üzüntü ile öğrendik. YEDPA tarafından organize edilen ve YEDPA esnaflarımızın özveri ile katkıda bulunduğu, ihtiyaç malzemelerinden oluşan yardım TIR’ı hazırlanıp yola çıktı. Bu büyük felaketin yaralarını hep birlikte saracağız, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine taziyelerimizi sunar, yaralılara acil şifalar dileriz. Değerli okurlarımız, YEDPA’lı or...
 • OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNDE SENSÖR VERİLERİNİN AĞIRLIĞI ARTIYOR

  03 Ocak 2023 ANA MANŞET, Köşe Yazıları, OTOMOTİV

  Merhabalar, 2030 yılına yaklaştıkça sensörlerin otomotiv endüstrisinde giderek çok daha fazla kullanıldığını görüyoruz. Öyle ki 2030 yılı geldiğinde satılacak yeni motorlu taşıtların %95 i internet üzerinden diğer nesnelere bağlanabilir olacak ve veri transferine katılacak. Çok yakında bu şekilde veri transferi ayda 100 Petabit civarına çıkacak. Doğal olarak otomotiv üreticileri de birer yazılım merkezi olmaya başladılar. Bu gelişmeler, elde edilen verilerin doğru ve amacında kullanılmasının önemini net olarak ortaya koyuyor. Örneğin Vol...