logo

OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNDE SENSÖR VERİLERİNİN AĞIRLIĞI ARTIYOR

M. İbrahim Aybar

M. İbrahim Aybar
ibrahimaybar@yedpahaber.com
OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNDE SENSÖR VERİLERİNİN AĞIRLIĞI ARTIYOR

Merhabalar,

2030 yılına yaklaştıkça sensörlerin otomotiv endüstrisinde giderek çok daha fazla kullanıldığını görüyoruz. Öyle ki
2030 yılı geldiğinde satılacak yeni motorlu taşıtların %95 i internet üzerinden diğer nesnelere bağlanabilir olacak ve veri transferine katılacak. Çok yakında bu şekilde veri transferi ayda 100 Petabit civarına çıkacak. Doğal olarak otomotiv üreticileri de birer yazılım merkezi olmaya başladılar.

Bu gelişmeler, elde edilen verilerin doğru ve amacında kullanılmasının önemini net olarak ortaya koyuyor. Örneğin Volvo markası, Care isimli yazılımı ile taşıtlarının bakım, sigorta ve sürüş bilgilerini bir kaynakta toplayarak aylık üyelik bazıyla müşterilerine ulaştırıyor. Mercedes ise geçen yıl Londra’da bağlantılı taşıtlardan alınan verilerin şehir sokaklarında seyir emniyetini nasıl artırdığını araştırmaya başladı.

Bu örnekler aslında bir buzdağının görünen kısmı gibi henüz. Sensör teknolojileri geliştikçe otomotiv endüstrisi de büyük ölçüde dönüşüm geçirmeye devam edecek.

Bildiğimiz gibi Tesla dışında başlıca otomotiv markalarının hiç birisi bulut teknolojisi içine doğmadı. Ancak bilim insanları bu markaları da yenilikçi teknolojilerle donatarak rekabetçi tutmayı başardılar. Bu konuda Bosch markasını örnek alabiliriz.

1886 yılında kurulan Bosch, 2005 yılında tüketici elektroniği ürünlerine sensör üretmeye başladı. Bu vesileyle nesnelerin interneti alanında işlerini büyütecek fırsatları görmeye başladı. Bünyesindeki ulaşıma ait ürün ve servis grubu vasıtasıyla otomotiv endüstrisi için otonom sürüş, aktif güvenlik elemanları ve önleyici bakım konularında sensör çözümleri geliştiriyor. Sensör çözümleri doğal olarak yoğun veri akışı sağlıyor. Bu yolla yeni iş fırsatları çıkıyor. Örneğin bir otomotiv üreticisi araç sensörlerinden alıp analiz ettiği verileri sigorta sağlayıcıları ile paylaşarak yeni ve avantajlı sigorta paketleri geliştirebiliyor.

Benzer şekilde Denso şirketi de ilk iş alanı olan oto yedek parça işinden elde ettiği birikim sayesinde portföyüne aldığı ürün ve servislerin yardımıyla artık nesnelerin interneti üzerinden bağlantılı araçlara çözümler üretiyor. Denso tarafından üretilen dijital platform taşıtları bulut ağına bağlayarak yeni servisler sağlıyor. Platform ile gerçek şehir ortamı simülasyonu yapılarak trafik akışı sanal ortamda inceleniyor, toplanan veriler analiz edilerek trafik yoğunluğu tahmin ediliyor. Toplanan bu veriler aynı zamanda servis sağlayıcılar, kamu kurumları ve onarım merkezleri tarafından da kullanılıyor. Bu yolla veriler analiz edilerek bulut üzerinden taşıtlar güvenli ortamda kontrol ediliyor. Gerekli görüldüğünde taşıtlar doğru servislerle eşleştiriliyor. Böylece servis bakım süreleri ve maliyeti azalıyor.

Taşıt sensörleri aynı zamanda uzun yol taşımacılığında kullanılan kamyonlara da uygulanıyor. Aurora şirketi bu amaçla kamyonlara ve otomobillere entegre edilen otonom sürüş teknolojisini geliştiriyor. Şirketin teknoloji platformunda yer alan sensörler ortamı algılıyor, yazılımlar ortam içindeki güvenli güzergahı belirliyor ve taşıt bilgisayarı bunu taşıta entegre ediyor. Aurora tarafından farklı tipte yüksek çözünürlüklü sensörlü kameralar, 4 boyutlu imaj radarı ve Lidar teknolojisi ile kamyonların yüksek hızda çok daha güvenli seyir yapması sağlanıyor. Şirket bu teknolojinin lisansını sürücüsüz taşıt filolarıyla paylaşarak verilerin işlenmesini ve değerlendirilmesini sağlıyor.

Önemli otomotiv markalarından General Motors ilk kez 1996 yılında bağlantılı taşıt verilerini Onstar ismini verdiği yan ürünüyle toplamaya başladı. Bu yan ürün taşıt sürücüsünün davranışlarına ait verileri topladı. 2021 yılında GM, 47 ülkenin yollarındaki 20 milyon taşıtın verilerini topladığını, bu verilerin yeni fırsatlar sağladığını açıkladı. Bu fırsatlar özellikle sigorta şirketlerini yakından ilgilendirdi. Öyle ki Onstar sigortasına sahip taşıtlar daha ucuz sigorta maliyetine sahip olmaya başladılar. Bu sigorta paketinin 2 Milyar $ sigorta geliri getirmesi bekleniyor.

Sonuç olarak otonom sürüş dönemine yaklaşırken bağlantılı taşıtlar bizlere güvenli sürüşle birlikte daha ucuz bakım ve sigorta maliyeti avantajı sunuyor.

Paylaş

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YAPAY ZEKA İSTİHDAMI NASIL ETKİLİYOR?

  09 Mayıs 2024 GÜNDEM, Köşe Yazıları, OTOMOTİV

  Merhabalar, Bu yazımda size yapay zekanın otomotiv başta olmak üzere belli başlı sektörlerde istihdamı nasıl etkilediğini kısaca aktaracağım. Gelişmiş ülkeler içinde özellikle ABD içinde yapay zeka profesyonellerinin istihdamında önemli artış görülüyor ve bu sürpriz değil. İşe alımlarda adaylara yeteneklerine göre büyük rakamlarla performans primi de öneriliyor. Pandemi öncesi IT sektörü yoğun işe alım yapmışken pandemi ile birlikte bu sefer işten çıkarmalar görmüştük. Ancak yapay zeka teknolojisi alanında işe alımlar devam etti. Maryl...
 • DÜNYA OTOMOTİV SEKTÖRÜ AUTOMECHANİKA İSTANBUL’DA BULUŞUYOR

  08 Mayıs 2024 ANA MANŞET, GÜNDEM, Köşe Yazıları

  Değerli meslektaşlarım, bu ayki sayımızda otomotiv sektöründeki gelişmeleri ve YEDPA açısından büyük önem arz eden konuları değerlendireceğiz. YEDPA, 2024 döneminde yapılması planlanan çalışmaların başında YEDPA içerisinde faaliyet yürüten firmaların günlük çalışma şartlarının daha iyi hale getirilmesine yönelik çalışmalarına devam etmektedir. 2 No.’lu parseldeki imar çalışmaları: YEDPA’nın talep ve sorunlarını içeren bir rapor hazırlanarak İBB ve Ataşehir Belediyesi’ne sunulmuştur. Talebimiz neticesinde görüşülmüş, özelikle yeni imar plan ç...
 • OTOMOTİVDE YENİ TRENDLER VE OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİ

  15 Şubat 2024 ANA MANŞET, GÜNDEM, Köşe Yazıları, OTO YEDEK PARÇA, YEDPA HABERLER

  Değerli meslektaşlarım, otomotiv sektörünün Türkiye için önemine ve dünya genelinde otomotiv endüstrisinde yaşanan değişim ve yeni trendlere değinerek, sektörde yaşanan dönüşüm, sürdürülebilirlik ve çevresel etkilerle teknolojik gelişmeler arasındaki dengeyi değerlendirdik. Otomotiv sektörünün ekonomideki rolü Otomotiv sektörü bütün ana sektörlerin en büyük tüketici grubu olanı, aynı zamanda birçok sektörü de yakından ilgilendiriyor. En çok Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı sektör olan otomotiv, bilginin üretildiği ve farklı kanallarda kulla...
 • GLOBAL OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNİN 2023 PERFORMANSI VE 2024 ÖNGÖRÜLERİ

  19 Aralık 2023 ANA MANŞET, Köşe Yazıları

  Merhabalar, 2023 yılını bitirmek üzereyiz. 3 yıla yakın süren Covid 19 salgınından sonra çeşitli tedarik sorunlarının yanı sıra jeopolitik gelişmeler ile sarsılan otomotiv dünyası 2023 yılında ciddi bir toparlanma içine girdi. Üretim bantları durmadan çalışıyor ve yıl sonunda 90 milyonu aşacak taşıt üretimine ve satışına ulaşılacak. Yıl içinde en büyük satış artışını tahmin edeceğiniz gibi bataryadan elektrikli (BEV) ve şarj edilen hibrit (PHEV) taşıtlarda gördük. Dünyanın en büyük otomotiv üretimine ve pazarına sahip Çin’de ilk 11 ay içi...