logo

OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNDE SENSÖR VERİLERİNİN AĞIRLIĞI ARTIYOR

M. İbrahim Aybar

M. İbrahim Aybar
ibrahimaybar@yedpahaber.com
OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNDE SENSÖR VERİLERİNİN AĞIRLIĞI ARTIYOR

Merhabalar,

2030 yılına yaklaştıkça sensörlerin otomotiv endüstrisinde giderek çok daha fazla kullanıldığını görüyoruz. Öyle ki
2030 yılı geldiğinde satılacak yeni motorlu taşıtların %95 i internet üzerinden diğer nesnelere bağlanabilir olacak ve veri transferine katılacak. Çok yakında bu şekilde veri transferi ayda 100 Petabit civarına çıkacak. Doğal olarak otomotiv üreticileri de birer yazılım merkezi olmaya başladılar.

Bu gelişmeler, elde edilen verilerin doğru ve amacında kullanılmasının önemini net olarak ortaya koyuyor. Örneğin Volvo markası, Care isimli yazılımı ile taşıtlarının bakım, sigorta ve sürüş bilgilerini bir kaynakta toplayarak aylık üyelik bazıyla müşterilerine ulaştırıyor. Mercedes ise geçen yıl Londra’da bağlantılı taşıtlardan alınan verilerin şehir sokaklarında seyir emniyetini nasıl artırdığını araştırmaya başladı.

Bu örnekler aslında bir buzdağının görünen kısmı gibi henüz. Sensör teknolojileri geliştikçe otomotiv endüstrisi de büyük ölçüde dönüşüm geçirmeye devam edecek.

Bildiğimiz gibi Tesla dışında başlıca otomotiv markalarının hiç birisi bulut teknolojisi içine doğmadı. Ancak bilim insanları bu markaları da yenilikçi teknolojilerle donatarak rekabetçi tutmayı başardılar. Bu konuda Bosch markasını örnek alabiliriz.

1886 yılında kurulan Bosch, 2005 yılında tüketici elektroniği ürünlerine sensör üretmeye başladı. Bu vesileyle nesnelerin interneti alanında işlerini büyütecek fırsatları görmeye başladı. Bünyesindeki ulaşıma ait ürün ve servis grubu vasıtasıyla otomotiv endüstrisi için otonom sürüş, aktif güvenlik elemanları ve önleyici bakım konularında sensör çözümleri geliştiriyor. Sensör çözümleri doğal olarak yoğun veri akışı sağlıyor. Bu yolla yeni iş fırsatları çıkıyor. Örneğin bir otomotiv üreticisi araç sensörlerinden alıp analiz ettiği verileri sigorta sağlayıcıları ile paylaşarak yeni ve avantajlı sigorta paketleri geliştirebiliyor.

Benzer şekilde Denso şirketi de ilk iş alanı olan oto yedek parça işinden elde ettiği birikim sayesinde portföyüne aldığı ürün ve servislerin yardımıyla artık nesnelerin interneti üzerinden bağlantılı araçlara çözümler üretiyor. Denso tarafından üretilen dijital platform taşıtları bulut ağına bağlayarak yeni servisler sağlıyor. Platform ile gerçek şehir ortamı simülasyonu yapılarak trafik akışı sanal ortamda inceleniyor, toplanan veriler analiz edilerek trafik yoğunluğu tahmin ediliyor. Toplanan bu veriler aynı zamanda servis sağlayıcılar, kamu kurumları ve onarım merkezleri tarafından da kullanılıyor. Bu yolla veriler analiz edilerek bulut üzerinden taşıtlar güvenli ortamda kontrol ediliyor. Gerekli görüldüğünde taşıtlar doğru servislerle eşleştiriliyor. Böylece servis bakım süreleri ve maliyeti azalıyor.

Taşıt sensörleri aynı zamanda uzun yol taşımacılığında kullanılan kamyonlara da uygulanıyor. Aurora şirketi bu amaçla kamyonlara ve otomobillere entegre edilen otonom sürüş teknolojisini geliştiriyor. Şirketin teknoloji platformunda yer alan sensörler ortamı algılıyor, yazılımlar ortam içindeki güvenli güzergahı belirliyor ve taşıt bilgisayarı bunu taşıta entegre ediyor. Aurora tarafından farklı tipte yüksek çözünürlüklü sensörlü kameralar, 4 boyutlu imaj radarı ve Lidar teknolojisi ile kamyonların yüksek hızda çok daha güvenli seyir yapması sağlanıyor. Şirket bu teknolojinin lisansını sürücüsüz taşıt filolarıyla paylaşarak verilerin işlenmesini ve değerlendirilmesini sağlıyor.

Önemli otomotiv markalarından General Motors ilk kez 1996 yılında bağlantılı taşıt verilerini Onstar ismini verdiği yan ürünüyle toplamaya başladı. Bu yan ürün taşıt sürücüsünün davranışlarına ait verileri topladı. 2021 yılında GM, 47 ülkenin yollarındaki 20 milyon taşıtın verilerini topladığını, bu verilerin yeni fırsatlar sağladığını açıkladı. Bu fırsatlar özellikle sigorta şirketlerini yakından ilgilendirdi. Öyle ki Onstar sigortasına sahip taşıtlar daha ucuz sigorta maliyetine sahip olmaya başladılar. Bu sigorta paketinin 2 Milyar $ sigorta geliri getirmesi bekleniyor.

Sonuç olarak otonom sürüş dönemine yaklaşırken bağlantılı taşıtlar bizlere güvenli sürüşle birlikte daha ucuz bakım ve sigorta maliyeti avantajı sunuyor.

facebook
Twitter
Follow

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • YEDPA İÇİN ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞMALAR İLE ŞARTLARI DAHA İYİ HALE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

  31 Mayıs 2023 Köşe Yazıları

  Değerli okurlarımız, YEDPA’lı ortaklarımız dergimizin bu sayısında; YEDPA 2023 döneminde yapılması planlanan çalışmalar ve 2022 yılı içerisinde tamamlanan çalışmaların önemli konularını değerlendireceğiz. YEDPA içerisinde faaliyet yürüten firmaların, günlük çalışma şartlarının daha iyi hale getirilmesine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. 2 No’lu parseldeki imar çalışmaları: YEDPA’nın talep ve sorunlarını içeren bir rapor hazırlanarak İBB ve Ataşehir Belediyesi’ne sunulmuştur. Talebimiz neticesinde görüşülmüş, özelikle yeni imar plan ç...
 • MİLETİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN

  23 Şubat 2023 GÜNDEM, Köşe Yazıları

  Ülkemiz büyük bir imtihan veriyor. Türkiye'nin Kahramanmaraş şehrinde meydana gelen ve birçok ilimizi etkileyen şiddetli deprem sonucu can kaybı ve yıkım olduğu haberini derin bir üzüntü ile öğrendik. YEDPA tarafından organize edilen ve YEDPA esnaflarımızın özveri ile katkıda bulunduğu, ihtiyaç malzemelerinden oluşan yardım TIR’ı hazırlanıp yola çıktı. Bu büyük felaketin yaralarını hep birlikte saracağız, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine taziyelerimizi sunar, yaralılara acil şifalar dileriz. Değerli okurlarımız, YEDPA’lı or...
 • GLOBAL OTOMOTİV SEKTORÜNDE AZALAN TALEP VE KÜÇÜLEN KAR MARJLARI

  12 Ekim 2022 ANA MANŞET, Köşe Yazıları, OTOMOTİV

  Merhabalar, 2022 yılının son çeyreğine girdik. Eylül sonunda Moody’s, otomotiv sektörüne emek veren bizlerin tahmin ettiği ama söylemediği bir gerçeği açıklayarak otomotivin görünümünü durağandan negatife çevirdi. Gerekçe ise; makroekonomik ortamın güç kaybetmesi ve tüketici talebinde azalma olarak verildi. Yaşam koşullarının maliyet olarak yükselmesine karşın ücret artışlarının bunu telafi edememesi, tedarik zincirinde oluşan maliyet artışları sonucu taşıt fiyatlarının artması ve kredi faizlerinde yükselme doğal olarak satın alma potansiyel...
 • ABD ŞARJ ALTYAPISINDA AB VE ÇİN’İN GERİSİNDE KALMAMA ÇABASI İÇİNDE

  23 Eylül 2022 DÜNYA, Köşe Yazıları, OTOMOTİV

    Merhabalar, Hammadde ve komponent teminindeki sorunların yanı sıra global enflasyondaki artış otomotiv satışlarını olumsuz etkilemeye devam ederken sıfır salımlı taşıtlarda artış sürüyor. Dünya gazetesinin 15 Eylül 2022 tarihli haberine göre bu yılın ilk yarısında bataryadan elektrikli (BEV) taşıtların satışı geçen yılın aynı dönemine göre %81 arttı. Ülkemizde ise aynı dönemde artış %154 oldu. Global artışın lokomotifi Çin pazarı. Öyle ki bu yılki artış geçen yılın iki katını geçmiş durumda. Yıl sonuna kadar Çin pazarında 6 m...