logo

AYF Otomotiv Automecanika 2018 de yeni ürünlerini tanıtı

AYF Otomotiv Automecanika 2018 de yeni ürünlerini tanıtı

 

Ford toptan yedek parça alanında hizmet veren AYF otomotiv Automechanika 2018 organizasyonunda yeni ürünlerini tanıtı.

AYF Otomotiv hakkında bilgi veren Genel Müdür Faruk Aykan, 20 yıllık perakende tecrübesiyle otomotiv yedek parça sektöründe YEDPA Ticaret Merkezi’nde faaliyetine devam ettiklerini söyledi.

 Faruk Aykan “1997 yılından bu yana otomotiv sektöründe gelişen teknoloji ile beraber firmamız B2B sistemine geçmiş olup, daha kurumsal bir yapıda müşterilerine hizmet sunmaktadır. Yeni yerimizde bütün ürünlerimizi aynı çatı altında birleştirerek müşteri memnuniyetine özen göstermekteyiz.

AYF otomotiv olarak satış politikamız, FORD MOTORCRAFT ORJİNAL ürünleri ithal etmekteyiz, eşdeğer ürünlerde ise imalatçı firmalardan temin edip müşterilerimize sunmaktayız. Başlıca markalarımız; ARMAS, BERU, CABU, ÇERKEZ, DAYCO, DE GA, DOLZ, ECEM, FAE, FTE, GLOBAL, GMB, GÜLLAS, MENSAN, ÖZ-İŞ, ROYAL, SİLBAK, TEKLAS, TURKAS, ÜÇ YILDIZ gibi sektöre hakim firmalarından oluşmaktadır. Bunların yanında kendi markamız olan AYF ile fason üretim yapmaktayız. Otomotiv sanayi ve yedek parça sektörü son yıllarda büyük ivme kazanmış olup ülkemizin ihracatına önemli kazanımlar sağlamıştır” şeklinde konuştu.

Her sektörün olduğu gibi kendi sektörlerinde de önemli sorunların olduğunu vurgulayan Aykan, “Otomotiv sektörüne üretim yapan imalatçı firmalar, Çin menşeli ürünler karşısında rekabette zorlanmaktadır. İş gücü maliyetlerinin yüksek oluşu ve enerji maliyetlerinin üretim sürecine katkısının fazla olması rekabette bir takım sıkıntılara sebep olmaktadır.

Sektörümüzde dışa bağımlı enerjinin yeni enerji yatırımlarıyla azaltılması otomotiv ve imalat sektörümüze olumlu yansıyacaktır. Piyasalarımızda döviz kurlarının inişli çıkışlı bir ivme göstermesi, üretim maliyetlerini belirlemede ve istikrarlı fiyat politikası oluşturulmasına izin vermemekte olup bu da satışlarımızı olumsuz etkilemektedir.

Yerli araç üretiminde belli bir noktaya gelinmiş olup gelecek birkaç yıl içerisinde kendi aracımızı üretip ihraç ederek cari açığımızı azaltabiliriz. İkinci el araçların sigorta maliyetleri de yüksek olup bu konuda gerekli düzeltmelerin yapılması otomotiv ve yedek parça sektörüne kazanım sağlayacaktır. İlgili bakanlık bu konuda çalışmaları belli bir noktaya kadar getirmiş olup bu konuda daha hızlı hareket edilmesi sektörümüz ve ülkemiz açısından önemlidir” ifadesinde bulundu.

Paylaş