logo

TOSB İNOVASYON MERKEZİ’NDEN SANAL FABRİKA STÜDYOSU!

TOSB İNOVASYON MERKEZİ’NDEN SANAL FABRİKA STÜDYOSU!

 

Sanal Fabrika Stüdyosu, 3D Üretim Simülasyonuyla Olası Senaryoları Önceden Bildirecek!

 TOSB İnovasyon Merkezi, yeni nesil 3D üretim simülasyon teknolojisiyle firmalara güçlü ve ölçülebilir bir platform sunan Sanal Fabrika Stüdyosu’nu hizmete açtı. ONO Teknoloji iş birliğiyle hayata geçirilen Sanal Fabrika Stüdyosu, üretim tesislerinin bakım süreçlerinden iş sağlığı ve güvenliği alanına kadar farklı alanlarda kullanılabilirken, aynı zamanda  otomasyon senaryolarını da önceden 3 boyutlu olarak simüle ederek firmalar için sağlıklı bir test imkanı sunuyor. İlk kez Farplas, Kanca, Eku, Alba Grup ve Birinci Otomotiv markalarının yöneticileri tarafından deneyimlenen stüdyonun, önümüzdeki dönemde birçok farklı markanın üretim, bakım, onarım ve güvenlik süreçlerine katkı sağlaması hedefleniyor.

 

Türkiye’de otomotiv tedarik sanayi temsilcilerinin faaliyet gösterdiği tek global ihtisas organize sanayi bölgesi olan TOSB’un (Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) yeni nesil teknolojiler ve otomotiv ekosistemi alanında önemli çalışmalara imza attığı İnovasyon Merkezi, bünyesine bir yeni hizmeti daha ekledi. Hali hazırda Tasarım Atölyesi, Dijital Dönüşüm Ofisi, Hızlı Prototipleme Atölyesi ve Eğitim Atölyesi birimleriyle çalışmalarını sürdüren TOSB İnovasyon Merkezi, ONO Teknoloji iş birliğiyle hayata geçirilen Sanal Fabrika Stüdyosu’nu da hizmete açtı. Yeni nesil 3D üretim simülasyon teknolojisi ile güçlü ve ölçülebilir bir platform sunan stüdyo, bu sayede fabrikaların bakım süreçlerinden iş sağlığı ve güvenliğine kadar birçok prosesini üç boyutlu olarak zenginleştirebiliyor. Bununla birlikte, yine birçok otomasyon senaryosunu önceden 3 boyutlu simüle ederek firmalar için sağlıklı bir test imkanı sunuyor. ONO Teknoloji teknik ekibinin desteğiyle birlikte ilk kez Farplas, Kanca, Eku, Alba Grup ve Birinci Otomotiv markalarının yöneticileri tarafından deneyimlenen Sanal Fabrika Stüdyosu’nun, önümüzdeki dönemde birçok farklı markanın üretim, bakım, onarım ve güvenlik süreçlerine katkı sağlaması hedefleniyor.

“Firmalar otomasyon yatırımı yapmadan önce senaryoları simüle edebilecek”

Konuyla ilgili bilgiler veren TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dudaroğlu, “Türkiye’de alışılmışın dışında bir organize sanayi bölgesi olduğumuzu her fırsatta dile getirdiğimiz gibi bu yönde farklı projeler ve yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. TOSB İnovasyon Merkezi de önemle üzerinde durduğumuz bir oluşum. Burada, otomotiv endüstrisinin geleceğine ilişkin birçok yenilikçi teknolojiye yönelik önemli deneyimler kazanıyoruz. Aynı zamanda, elde ettiğimiz deneyimleri TOSB içerisindeki değerli markalarımıza sunuyoruz. Tasarım Atölyesi, Dijital Dönüşüm Ofisi, Hızlı Prototipleme Atölyesi ve Eğitim Atölyesi’nin yanı sıra Katmanlı Üretim Müşteri Deneyim Merkezi, Girişim Evi, Bağlantılı ve Otonom Araç Test Parkuru ve Otonom Mentör Ağı gibi çok yönlü birimlerimiz var. Son olarak bu birimlere Sanal Fabrika Stüdyosu’nu da ekledik. Bu birim, yeni nesil 3D üretim simülasyon teknolojisiyle firmalara oldukça güçlü bir öngörülebilirlik sağlayacak. Ayrıca, firmalar otomasyon yatırımı yapmadan önce olası senaryoları bütünüyle simüle edebilecek ve varsa eksikliklerini henüz yatırım aşamasına geçmeden görebilecek” dedi.

“Dijital fabrikaları inşa etmeye yaklaşıyoruz”

TOSB’un İnovasyondan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu ise yaptığı açıklamada, “Üretim sanayisindeki dijitalleşmenin önemi büyük. Öncelikle teknolojik gelişmeleri ilk deneyimleyen sektörün otomotiv sektörü olduğunun da altını çizmek gerekir. Değişim ve gelişim büyük hızla ilerliyor. Birbirleriyle bağlantılı üretim makineleri ve insan etkileşimiyle geleceğin üretim vizyonunu yaratmaya çalışıyoruz. İnovasyon Merkezi’mize eklediğimiz her yeni birim bizi bu amaç doğrultusunda dijital fabrikaları inşa etmek için bir adım daha yaklaştırıyor. Son olarak, ONO Teknoloji’nin değerli destekleriyle hayata geçirdiğimiz Sanal Fabrika Stüdyosu da bu bağlamda önemli bir amaca hizmet edecektir” ifadelerini kullandı.

ucuz instagram takipçi satın al

Paylaş
Etiketler: » »